26 بهمن 1399 ساعت 12 و 47 دقیقه
انواع CPU
انواع CPU

cpu کامپیوتری یا همان پردازنده مرکزی یکی از مهمترین بخش های هر دستگاه الکتریکی میباشد. حال این قطعه کامپیوتری می تواند تلفن همراه  یا یک ماشین باشد. cpu ها انواع مختلف دارند و با اهداف مختلفی طراحی شده اند. در این مقاله درباره انواع cpu اطلاعاتی به دست می اوریم و موارد زیر را با هم بررسی می کنیم:

 • مقایسه انواع cpu.
 • انواع نسل های cpu اینتل.
 • انواع cpu سرور در شبکه کامپیوتری.
 • رده بندی انواع cpu های اینتل.
 • تعداد هسته های cpu.
 • حافظه cache در cpu.
 • انواع تکنولوژی پردازنده ها.
 • مشخصات پردازنده core i7.
 • در حال حاضر بیش از یک دهه از شناخته شدن پردازنده های Intel Corei3 ،Intel Corei5 و Intel Corei7 توسط مشتریان میگذرد. با این حال بیشترافراد هنوز در خرید وانتخاب بین این پردازنده ها در شک و تردید میباشند و تفاوت بین آنها را دقیق نمیدانند. این سردرگمی ها با ارائه طراحی جدیدی به نام  Sandy Bridge در سال ۲۰۱۱ توسط کمپانی  Intel بسیار بیشتر شد. سندی بریج ( Sandy Bridge ) یک معماری‌ از سری معماری های پردازنده‌های شرکت اینتل است. این معماری اولین بار در سال ۲۰۰۹ به نمایش در آمد و در March 2011  نیزعرضه بازار شد. این نسل از CPUها، به کاربر قابلیت پردازش موازی را می‌دهد. همچنین در ابررایانه‌ها نیز میتوان این نسل از پردازنده ها را به کار برد.

cpu کامپیوتری یا همان پردازنده مرکزی یکی از مهمترین بخش های هر دستگاه الکتریکی میباشد. حال این قطعه کامپیوتری می تواند تلفن همراه  یا یک ماشین باشد. cpu ها انواع مختلف دارند و با اهداف مختلفی طراحی شده اند. در این مقاله درباره انواع cpu اطلاعاتی به دست می اوریم و موارد زیر را با هم بررسی می کنیم:

 • مقایسه انواع cpu.
 • انواع نسل های cpu اینتل.
 • انواع cpu سرور در شبکه کامپیوتری.
 • رده بندی انواع cpu های اینتل.
 • تعداد هسته های cpu.
 • حافظه cache در cpu.
 • انواع تکنولوژی پردازنده ها.
 • مشخصات پردازنده core i7.

مقایسه انواع سی پی یو

انواع-پردازنده

در حال حاضر بیش از یک دهه از شناخته شدن پردازنده های Intel Corei3 ،Intel Corei5 و Intel Corei7 توسط مشتریان میگذرد. با این حال بیشترافراد هنوز در خرید وانتخاب بین این پردازنده ها در شک و تردید میباشند و تفاوت بین آنها را دقیق نمیدانند. این سردرگمی ها با ارائه طراحی جدیدی به نام  Sandy Bridge در سال ۲۰۱۱ توسط کمپانی  Intel بسیار بیشتر شد. سندی بریج ( Sandy Bridge ) یک معماری‌ از سری معماری های پردازنده‌های شرکت اینتل است. این معماری اولین بار در سال ۲۰۰۹ به نمایش در آمد و در March 2011  نیزعرضه بازار شد. این نسل از CPUها، به کاربر قابلیت پردازش موازی را می‌دهد. همچنین در ابررایانه‌ها نیز میتوان این نسل از پردازنده ها را به کار برد.

انواع نسل های cpu اینتل

Corei3, Corei5 & Corei7

انواع-نسل-های-cpu-اینتل

به طور خلاصه، Corei7  نسبت به  Corei5 و نیز Corei5  نسبت به Corei3 قوی تر است. برخلاف تصور عامه که Corei7 را ۷هسته ای و Corei3 را ۳ هسته ای مینامند؛ اعداد کنار نام این پردازنده ها تنها بیانگر توان های نسبی در پردازش میباشند.

 رده بندی انواع cpu های اینتل

سطح نسبی توان در پردازش ( The relative levels of processing power) توسط امتیاز بندی کمپانی اینتل طبقه بندی می شوند. این رتبه بندی بر اساس مجموعه ای از متغیرها وهمینطور تکنولوژی های خاص اینتل صورت میگیرند.

 • تکنولوژی ها: توربو بوست (Turbo Boost) ویا هایپر تریدینگ  (Hyper-Threading) و….
 • متغیرها: تعداد هسته های پردازنده، سرعت پردازنده، میزان cache در پردازنده و….

رتبه بندی پردازنده ها ازCPU  های سلرون (Celeron) و پنتیوم (Pentium)، که به ترتیب دارای  ۱ و ۲ ستاره هستند شروع  میشود. به همین صورت، پردازنده هایCorei3  دارای سه ستاره، پردازنده هایCorei5  دارای چهار ستاره و پردازنده هایCorei7  دارای پنج ستاره میباشند. توجه کنید که گاهی، پردازنده های چند هسته ای بر اساس دستگاهی که در آن استفاده میشوند طبقه بندی میشوند. برای نمونه پردازنده های مورد استفاده در لپ تاپ ها و پردازنده های کامپیوتر های شخصی دسکتاپ از یکدیگر متمایزهستند. هر کدام از این پردازنده ها خصوصیات مخصوص به خود را دارا میباشند.

انواع cpu سرور در شبکه کامپیوتری

برای راه اندازی یک شبکه کامپیوتری، نیاز به تهیه دیدن یک سرور ( کامپیوتر مادر ) میباشد. با استفاده از این سرور، ایستگاه های کاری را راه اندازی و کنترل میکنیم. با توجه به نوع شبکه کامپیوتری، نیاز به سرور های متفاوتی برای هر شبکه هستند.

 • حال سرور مورد نیاز را در چند نمونه از شبکه بررسی میکنیم:
  • حالت اول( Case):

در شبکه ای که کلاینت ها ( ایستگاه های کاری ) به صورت کیس( case) و دارای تجهیزات سخت افزاری کامل  باشند، ایستگاه های کاری یا همان کامپیوترهای شبکه به طور مستقل به پردازش و ذخیره اطلاعات میپردازند. در این شبکه نیاز به سرور قدرتمندی نبوده و سروری با حداقل توان، پاسخگوی نیاز شبکه خواهی بود. معمولا در این حالت،  بسته به تعداد کلاینت های شبکه، از یک سرور با پردازنده  Corei3 یا  Corei5  استفاده میکنند.

  • حالت دوم( Thin Client ):

در شبکه ای که کلاینت ها به صورت تین کلاینت هستند و تجهیزات سخت افزاری محدودی داشته باشند، ایستگاه ها یا همان کاربران تین کلاینت به طور نیمه مستقل به پردازش و ذخیره اطلاعات میپردازند. در چنین شبکه ای نیاز به سروری قدرتمند تر از حالت Case هستند. اما نیاز به یک سرور با قدرت بسیار بالا نیز نیستند. زیرا هنوز مسئولیت بخشی از توان پردازش بر دوش تین کلاینت ها میباشد. معمولا در این شبکه ها، با توجه به تعداد کاربران شبکه، از یک سرور با پردازنده Corei5 یا  Corei7  استفاده میکنند.

  • حالت سوم( Zero client ):

در شبکه ای که کلاینت ها به صورت زیروکلاینت هستند و دارای هیچگونه تجهیزات سخت افزاری نیستند، کاربران برای پردازش و ذخیره اطلاعات با این زیروکلاینت ها، کاملا به سرور وابسته میباشند. در این شبکه ها،در واقع زیرو کلاینت ها یک ترمینال های دسترسی به سروراست که در چنین شبکه هایی از سرور هایی با قدرت پردازش بالا استفاده میشود که البته تمامی این قدرت سرور به تک تک زیروکلاینت ها منتقل میشوند. معمولا در این شبکه های مبتنی بر زیروکلاینت، بسته به تعداد کاربران و کاربری سیستم ها، از سرور با پردازنده Corei5 یا  Corei7  استفاده میکنند.

تعداد هسته سی پی یو یا CPU Core

هسته-های-cpu

در پردازنده ها، هرچه که تعداد هسته ها افزایش یابد، تعداد Task یا Thread هایی که به طورهم زمان پردازش می شوند نیز افزایش پیدا میکند. پایین ترین تعداد هسته ها را پردازنده های  Corei3 دارا می باشد، که تنها ۲ هسته میباشد. امروزه تمامی نسخه های پردازنده های Corei3  ،۲ هسته ای میباشند. تمامی پردازنده های Corei5، به غیر از پردازنده Corei5-661  دارای ۴ هسته هستند. پردازشگر Corei5-661، پردازنده ای ۲ هسته ای و با سرعت پردازش معادل ۳.۳۳ گیگا هرتزهستند. پردازنده Corei3-560 نیز، پردازنده ای با سرعت پردازش ۳.۳۳ گیگاهرتزی میباشد. البته در هنگام خرید cpu با یک نگاه متوجه میشوید این پردازنده، مقرون به صرفه تر از Corei5-661 نیز میباشد!

 اما برای تصمیم گیری نهایی ابدا عجله نکنید.

توجه داشته باشید که در این حالت، چگونه برخی از فاکتورهای پردازنده، میتوانند توان نهایی در پردازش یک CPU را تحت الشعاع قراردهند. پردازنده  Corei3-560، دارای تعداد هسته و سرعت پردازش معادل  Corei5-661 میباشد. اما تجربه نشان داده است که در شرایطی مشابه، خروجی ضعیفتری نسبت به پردازنده Corei5-661 خواهد داشت. زیرا Corei5-661 از تکنولوژی خاصی به نام توربو بوست (Turbo Boost) بهرمند است.

حافظه Cache در سی پی یو چیست

حافظه-کش-در-cpu

زمانی که CPU با تکرار پردازش اطلاعات مشابه مواجه میشود، در حافظه Cache  خود، این اطلاعات تکراری را ذخیره می کند. حافظه  Cache پردازنده ها، مانند حافظه RAM است و تنها تفاوت آن سرعت بالاتر آن میباشد. درهردو حافظه ی RAM و  Cache فضایی جهت اطلاعاتی که مکرر استفاده می شوند نگه داشته میشود. در صورت نبود این امکان، CPU مجبور به خواندن مستقیم از روی هارددیسک بوده، که نیازمند زمان زیادی است. به طور خلاصه، RAM، ترافیک هارددیسک را کاهش داده، درحالی که  Cache، ترافیک RAM  را کاهش میدهد. مشخص است که  دارا بودن  Cache با ظرفیت بیشتر، منجر به پردازش مقدار بیشتر اطلاعات و با سرعتی بالاتر خواهد شد. لذا در زمان خرید سی پی یو حتما بایستی cash را در نظر گرفت.

انواع تکنولوژی پردازنده ها

نرم افزار توربو بوست: تکنولوژی Intel Turbo Boost

تکنولوژی Intel Turbo Boost  امکان افزایش توان سرعتی را در زمان نیاز، را به طور فعال به پردازشگر میدهد. بالاترین میزانی از توان سرعت که در هر لحظه به واسطه توربو بوست می توان افزایش داد، به فاکتورهای مختلفی وابسته است.

فاکتورهایی از جمله:

 • تعداد هسته های فعال پردازنده.
 • میزان نسبی جریان مصرفی.
 • میزان نسبی انرژی مصرفی.
 • میزان دمای پردازنده و….

در پردازنده  Corei5-661، بالاترین میزان فرکانس در پردازشگر معادل با ۳.۶ گیگاهرتز است. و با توجه به این که هیچ یک از پردازنده های خانواده Corei3 دارای تکنولوژی توربو بوست نمیباشند، پردازنده Corei5-661 می تواند جانشین مناسبتری برای آن باشد. خوشبختانه تمامی پردازنده های Corei5 مجهز به آخرین ورژن از تکنولوژی توربو بوست ( Intel Turbo Boost-2 ) هست. هرکدام از این پردازنده ها جایگزین مناسبی برای پردازنده های سری Corei3 میباشند .

 فناوری Hyper Threading

تکنولوژی هایپر تردینگ

فناوری-hyper-threading

در حالت کلی،یک هسته یا Core، میتواند در آن واحد تنها به پردازش یک Thread مشغول باشد. برای مثال، اگر یک CPU دارای دو هسته باشد، می توان در یک لحظه، به پردازش دو Thread  پرداخت. حال آنکه، شرکت اینتل، با ارائه تکنولوژی  Hyper Threading قابلیت پردازش همزمان چندین  را به یک هسته میبخشد. برای مثال، یک پردازنده از سری Corei3، با دو هسته، میتواند همزمان دو را توسط هر هسته پردازش کند. به طوری که در مجموع ۴ Thread را می توان به صورت همزمان اجرا کرد. در صورتی که، تعداد Thread هایی که یک پردازنده ۴هسته ای  Corei5 می تواند همزمان پردازش کند، در حالت عادی همانند  Corei3 در حالت Hyper Threading  خواهد بود.

(به علت عدم پشتیبانی از Hyper Threading  ).

 • البته به جز Corei5-661 که با داشتن دو هسته، و نداشتن تکنولوژی  Hyper Threading تنها دو Thread را میتواند در آن واحد پردازش کنند.

مشخصات پردازنده core i7

مشخصات-پردازنده-core-i7

با وجود پردازنده های قویتر در بازار، اما پردازنده های  Corei7، به عنوان یکی از برترین و قویترین پردازنده ها در میان عموم شناخته میشوند. این پردازنده ها دارای ۴ هسته هستندو از تکنولوژی Intel Turbo Boost  و  Hyper Threading پشتیبانی میکنند. همچنین دارا بودن ۸ مگا بایت حافظه Cache هستند. بنابراین مجموعا ۸ Thread میتوانند به طور همزمان و با سرعت بسیار بالایی توسط CPU پردازش میشوند. در این مقاله سعی ما بر معرفی کلی پردازنده ها بوده که در صورت رضایتمندی شما از مطالب، در مقالات بعدی به طور کامل به معرفی هرنسل از پردازنده ها میپردازیم.

سوالات متداول cpu

 • تفاوت بین پردازنده های core i و Pentium در چیست؟

پردازنده های Pentium قدیمی تر میباشند و پردازنده های core i چه از لحاظ تکنولوژی و چه از نظر قدرت پردازنده بسیار قوی تر هستند. پردازنده های core i دارای تکنولوژی هایپرتریدینگ، گرافیک مجزای داخلی و همچنین حرارت و مصرف کمتری هستند.

 • اعداد نمایش داده شده کنار cpu ها نشانه چیست؟

این اعداد هر کدام نشان دهنده یک چیز هستند. مثلا  cpu core i7 8250 K به ترتیب: عدد ۷ نشان دهنده سری پردازنده، عدد ۸ نشان دهنده نسل پردازنده ( یعنی نسل ۸ ) و ۳ رقم بعدی ( ۲۵۰) نشان دهنده SKU، و حرف k  نشان دهنده این میباشند که cpu مختص چه نوع دستگاهی است. کامپیوتر یا موبایل.

 • چه طور می توان با ۴ هسته ۸ دستور را در یک زمان پردازش کرد؟

با استفاده ار تکنولوژی Hyper-Threading خود cpu به صورت اتوماتیک در صورت نیاز از ۴ هسته فعال به ۸ هسته فعال تبدیل می شوند.

دیدگاه های کاربران
برای این خبر دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.